28. apríla 2013

Dňa 23:35 by Unknown v    1 komentár

Každý rok sa druhá májová nedeľa nesie v znamení osláv všetkých mamičiek. Ide o medzinárodnú udalosť, keďže nielen u nás na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách sa tento deň oslavuje ako Deň matiek. Je to oslava materstva, obetavosti a lásky matiek voči svojim deťom. 

Deň matiek je výnimočný sviatok, ktorý pamätá na všetky mamičky. Byť matkou je životným poslaním. Je to niečo, čo môžeme zažiť len my, ženy. Prežívať chvíľky, kedy je dieťa súčasťou nášho tela počas krásnych deviatich mesiacov, prežívať bolesť i neskutočné šťastie pri prvom objatí čerstvo narodené dieťatka a potom prežívať neskutočnú lásku, ktorá každým dňom rastie a prehlbuje sa, prinášať obety pre dobro a šťastie nášho dieťaťa, byť svedkom jeho prvých krokov, slov, prvých školských úspechov i neúspechov, byť svedkom jeho prvých lások, prvých životných sklamaní i radostí. Byť matkou znamená nechať svoj život obrátiť hore nohami a žiť ho pre druhých – pre naše deti.
Iste každá mamička uzná, že byť matkou je vzácny dar, ktorý sme dostali a ktorý si zaslúži oslavu v podobe Dňa matiek. Tento deň, samozrejme, patrí aj všetkým adoptívnym či náhradným mamám.

V uliciach miest a obcí sa často pri príležitosti Dňa matiek konajú rôzne podujatia, deti majú vystúpenia, v ktorých ďakujú svojim mamičkám a podobne. Môžete teda vyjsť do ulíc a svoj deň osláviť takýmto štýlom, spolu s ďalšími mamičkami a ich deťmi.
Aby Deň matiek len tak neuplynul bez povšimnutia, je dobré si tento deň nejako spríjemniť. Žiadne domáce práce a stres. Tento deň patrí vám, preto zabudnite na všetky povinnosti a nepríjemnosti a užite si ho naplno. Zaslúžite si to! A ako možno Deň matiek stráviť?
Ak ste skôr za intímnejšiu oslavu v kruhu rodiny, môžete si užiť pekný spoločný výlet, piknik či slávnostný obed v reštaurácii. Dôležité je, aby ste si tento deň užili a vychutnali si chvíľky so svojimi najbližšími.

Kytička kvetov, sladká bonboniéra či pohľadnica s vyznaním iste potešia každú mamičku a babičku zároveň. Môžete svoju mamu tiež pozvať na váš rodinný výlet alebo na obed, jednoducho zahrnúť do vašej rodinnej oslavy Dňa matiek aj vašu vlastnú mamu.
Nemali by sme však zabúdať ani na naše mamy. Veď tento deň právom patrí aj im.

Trochu histórie

Sviatok všetkých matiek má pomerne dlhú tradíciu. V určitej forme sa sviatok matiek slávil už v starovekom Grécku, neskôr v 16. storočí sa v Anglicku mamičkám vyčlenil jeden deň v roku a hovorilo sa mu „Mothering Sunday“. Avšak až na sklonku 19. storočia matka 11 detí menom Anna Reevers Jarvis z Philadelphie viedla kampaň za presadenie Dňa matiek ako národného sviatku, čo sa nakoniec v roku 1914 aj podarilo a sviatok bol oficiálne ustanovený za národný sviatok, ktorý sa oslavuje vždy druhú májovú nedeľu.
U nás sa oslavoval dlhé roky skôr sviatok všetkých žien, teda Deň žien a oslavy Dňa matiek sa stali výraznejšími až po roku 1989.

Milé pozornosti


Ku Dňu matiek už tradične patria rôzne pozornosti a darčeky. Najväčšiu radosť každej mamičke spraví práve darček od jej dieťatka, či viacerých detí. Milá kresba, kostrbaté srdiečko, drobnosť, ktorú dieťa vytvorilo v škôlke či v škole, alebo milá básnička.
Deťom pri vytváraní darčeka pre mamičku môže pomôcť i otecko, pričom i on sám môže v tento deň svojej drahej darovať nejakú tú malú pozornosť, alebo pripraviť prekvapenie (možno by stačilo výnimočne vystriedať manželku pri varení nedeľného obeda alebo zariadiť obed v reštaurácii).
ZDROJE:
TEXT: NajMama.Aktuality.Sk
OBRÁZKY: 12, 345

Reakcie:

1 komentár: